Використання ІКТ на уроках хімії
Хімія – це один з найскладніших загальноосвітніх
предметів. Успішно засвоїти навіть звичайний шкільний курс хімії досить нелегко. Тому моє завдання як педагога полягає в
тому, щоб включити кожного учня в активну діяльність, що забезпечує формування
і розвиток пізнавальних потреб навчання.
Необхідність застосування засобів ІКТ в роботі
учителів хімії диктується особливостями цього предмета, а саме, потребою в
демонстрації явищ і їх моделюванні. На перших етапах вивчення органічної хімії у 9 класі, велику трудність представляє просторова будова органічних молекул. У підручниках хімії приведені лише декілька малюнків по
будові молекул органічних речовин. У разі використання комп'ютерних
технологій будь-який об'єкт може бути представлений не лише в строго
визначеній, зафіксованій формі на площині, його можна переміщати в просторі і
розглядати під різними кутами. Широке використання анімації, електроних таблиць з використанням комп'ютера робить навчання цікавішим, зрозумілішим і легким для
запам’ятовування.
Також,
використання віртуальних лабораторій значно розширює кругозір дитини
і полегшує розуміння суті практичних та лабораторних робі.
Проведення районного семінару з хімії
з використанням ІКТ в кабінеті інформатики
та інформаційно-комунікаційних технологій
(2012р.)
Але
я вважаю, що головне достоїнство комп'ютерного проектування на уроці хімії -
його використання при розгляді вибохово- і пожежонебезпечних
процесів, реакцій за участю токсичних речовин, що представляє безпосередню
небезпеку для здоров'я учня.
Комп'ютерні
технології істотно посилюють мотивацію вивчення хімії, підвищують рівень
індивідуалізації навчання, інтенсифікують процес навчання, підвищують
зацікавленість та рівень знань учнів у вивченні предмету.
Відкритий урок-проект. Узагальнення знань з теми "Будова атома"
ви можете переглянути тут:
Відкритий урок-проект
ви можете переглянути тут:
Відкритий урок-проект
Програма семінару з хімії:
Презентації учнівські
Презентацію Сивак Христини на тему "Кристали" ви можете переглянути тут:
Кристали. Теорія і методика вирощування.
Кристали. Теорія і методика вирощування.
Сценарій гурткової роботи
ви можете переглянути тут:
Пізнавальна гра «Ерудит»
(для учнів 9-11 класів)
Сценарій гурткової роботи
ви можете переглянути тут:
Пізнавальна гра «Ерудит»
Мета: Закріпити,
узагальнити та розширити знання учнів з
хімії у ігровій формі;
розвивати пізнавальний інтерес до цієї галузі науки, показати зв’язок хімії з іншими науками та життям,
розвивати творчу активність. Розвивати вміння приймати правильне
рішення, логічно мислити, працювати в колективі.
Тип: пізнавальна
Обладнання: періодична
таблиця хімічних елементів Д.І.Менделєєва; таблиця розчинності
кислот, основ і солей у воді; картки; портрети видатних вчених.
Учасники: учні
класу.
Хід гри
І. Вступне слово вчителя. Оголошення
початку гри, представлення учасників та членів журі.
У грі беруть участь шість учасників.
Якщо учасник гри не знає відповіді на
запитання, йому може допомогти група підтримки, але тоді відповідь оцінюється за
трибальною системою.
Після кожного конкурсу оголошуються
результати. Той з учасників, хто набрав найменшу кількість балів, вибуває з гри.
Залишаються сильніші. Отже, у першому конкурсі беруть участь шість школярів, у
другому – п’ять, у третьому – чотири і т.д. Переможцю шостого конкурсу
присвоюється звання «ерудит», вручається головний приз, решта учасників також
отримують заохочувальні призи.
ІІ. Проведення конкурсу.
Для визначення черговості учасників їм
ставляться запитання, на які вони повинні дати відповіді. Гру починає той, хто
дасть найбільш правильну відповідь.
Запитання для учасників гри.
1. Явище
алотропії – це …( явище існування одного і того елемента у вигляді двох і
більше простих речовин).
2. Д.І.Менделєєв
відкрив періодичний закон у році … (1869).
3. У
елементів VІ групи на зовнішньому рівні неспарених
електронів … (два).
4. Ядро складається з …(протонів і нейтронів).
5. Оксиди - це…
Перший
конкурс «Тема»
Гравець обирає
тему із запропонованого переліку та відповідає на запитання цієї теми. За кожну
правильну відповідь гравцю нараховують по 5 балів. Якщо гравець помилився,
то припиняє участь у цьому конкурсі.
Теми:
1. Астрономія.
2. Хімія.
3. Кулінарія.
4. Біологія.
5. Медицина.
6. Значення
речовин для суспільства.
Тема 1. Астрономія
1. Природна
суміш газів, що входить до складу земної атмосфери. (Повітря)
2. Найпоширеніший
елемент у Всесвіті. (Гідроген)
3. На Сонці
його масова частка становить 70%. (Водень)
4. Шар,
який відіграє значну роль у збереженні життя на нашій планеті. (Озоновий)
5. Радіоактивний
метал, що має назву однієї з планет. (Нептуній)
6.
На Місяці відсутні сполуки Феруму, тому
що …(Там відсутні кисень і вода).
Тема 2. Хімія
1. Цю
кислоту називають хлібом хімічної промисловості. (Сульфатна)
2. Метал,
який є метою кожного алхіміка.(Золото)
3. Газ –
який використовують для зварювання та різання металів.(Кисень)
4. Цей
хімічний процес називають «рудим ворогом». (Корозія)
5. Без
цього елемента-металу неможлива фотографія. (Арґентум)
6. Цей
метал є причиною трагедії на Чорнобильській атомній станції. (Уран).
Тема 3.
Кулінарія
1. Цю олію
не можна використовувати в їжу. (Купоросна)
2. Яку
горілку не можна пити? (Царську)
3. Для
приготування тіста використовують натрій гідроксокарбонат, назва якого в побуті
…(Питна сода)
4. Ця сіль
широко використовується для консервування м’яса, рослинної продукції. (Натрій хлорид)
5. Цю
кислоту застосовують як смаковий засіб для консервування та маринування овочів.
(Оцтова)
6. Перед
уживанням овочі та фрукти необхідно мити і чистити, щоб знизити вміст цих
небажаних солей. (Нітрати).
Тема 4. Біологія
1. Елемент,
що входить до складу крові та надає їй червоного кольору. (Ферум)
2. Ця природна форма кальцій карбонату коштує
дорожче за золото. (Перлина)
3. Ці
оксиди є забруднювачами повітря, входять до складу кислотних дощів. (Сульфур та нітроген (ІУ) оксиди)
4. Біологічні
каталізатори. (Ферменти)
5. Метал,
який входить до складу хлорофілу та надає листям зеленого кольору. (Магній)
6. Отруйна
речовина, що міститься в листі тютюну. (Нікотин).
Тема 5. Медицина
1.
Ця кислота міститься в шлунковому соку.
(Хлоридна)
2. Цю сіль
використовують для приготування фізіологічного розчину в медицині. (Натрій хлорид)
3.
Цю сіль використовують для боротьби з
карієсом зубів. (Натрій флуорид)
4. Розчин
амоніаку у воді в медицині називають … (Нашатирним
спиртом)
5.
Нестача цього хімічного елемента в
організмі людини призводить до збільшення щитовидної залози. (Іод)
6. Хвороби,
які викликає нестача Кальцію. (Рахіт, остеопороз).
Тема 6. Значення
речовин для суспільства
1. Ім’ям цих металів було названо віки людства. (Мідь, золото)
2.
Як називають запас держави, який є
резервним фондом для платежів. (Золотий)
3. У народі
кажуть: «Метал - і плуг у полі, і цвях у
долі». (Залізо)
4. Метал
який згубив Рим. (Олово)
5. Без неї
не проживеш,
Їх властивостям
немає меж.
Життя без неї –
справжній біль.
Ви знаєте її. Це
-… (Сіль – натрій хлорид)
6. Цю
речовину Леонардо да Вінчі назвав «соком життя». (Вода).
Після цього конкурсу вибуває гравець, що набрав
найменшу кількість балів. Продовжує гру 5 учасників.
Другий
конкурс «Вікторина»
Конкурс оцінюється в 5 балів. Всі
учасники відповідають на запитання вікторини. (Можна індивідуально відповідати
письмово).
1. Це явище
застосовувалося для очищення повітря, яке подавалося в приміщення Англійського
парламенту, оскільки будівля розташовувалася на березі Темзи, сильно
забрудненої гнилими рештками, що отруювали повітря. (Адсорбція).
2. Цю
речовину вперше застосували 15 квітня 1915 року на Західному фронті неподалік
від бельгійського містечка Іпра проти англо – французьких військ як зброю
масового знищення. 5 тисяч осіб загинуло. (Хлор).
3.
У медичній практиці ця речовина у
вигляді пігулок застосовується як універсальна «протиотрута» у випадку
різноманітних отруєнь (бактеріальними токсинами, тваринними отрутами,
алкалоїдами тощо. (Активоване вугілля).
4.
Відсутність цієї солі в їжі
наполеонівських солдатів під час їхнього
відступу з Москви стало причиною різкого збільшення смертності від поранень. (Натрій хлорид)
5.
Постріл із пляшки з-під шампанського.
Під дією якої хімічної речовини відбувається вибух корка з пляшки. (Під дією вуглекислого газу, що утворюється в
результаті взаємодії карбонатів з хлорною кислотою).
6. Хто
автор рядків, у яких іде мова про хімічні речовини, та з якого твору вони були
взяті?
Торговали мы булатом,
Черным серебром и златом.
(О.С.Пушкін «Казка про царя Салтана).
Підбиваються
підсумки конкурсу. Хто отримав найменшу кількість балів за 2 конкурси вибуває з
гри.
Третій
конкурс «Точка зору»
Учасникам конкурсу необхідно за одну хвилину висловити
власну думку з питання: «Хімія та життя: за і проти».
Відповідь має бути стислою та конкретною, не менше п’яти аргументів. Відповіді
записуються на папері. Однакові відповіді не зараховуються. Час для підготовки
конкурсу – 1 хвилина. Один гравець – за, інший – проти, і навпаки. Одна
відповідь – 1 бал.
Наприклад:
За
|
Проти
|
·
Паливно
- енергетичний комплекс
·
Будівництво
·
Металургія
·
Транспорт
·
Побут
·
Нові
матеріали
·
Сільське
господарство
·
Парфуми
·
Волокна
·
Фармацевтичні
матеріали
·
Вибухові
речовини
·
Ядерна
енергетика
|
·
Забруднення
повітря викидами з тепло електростанцій, транспорту
·
Кислотні
дощі
·
Забруднення
радіоактивними речовинами
·
Вплив
радіації на спадковість, мутаційні процеси
·
Нафтові
плями в океанах та морях
·
Відходи
в річки скидають цукрові, плодоконсервні заводи, ферми
·
Нітрати
у плодах і овочах
·
Парниковий
ефект
·
Озонові
дірки
·
Отрутохімікати
·
Проблема
утилізації синтетичних матеріалів
·
Вирубування
лісів
|
Підводяться
підсумки конкурсу. Один гравець вибуває.
Четвертий
конкурс «Відгадай та поясни»
1.
Якось на початку ХХ століття викладач
фізики однієї з Бакинських гімназій Лоран у своєму кабінеті відкрив пляшку пива,
проте передумав його пити. Розмірковуючи над дослідами, Лоран (він працював з
нафтою) запалив сірника, запалив і
сірник випадково кинув у відро з нафтою. Спалахнуло полум’я. Лоран схопив зі столу відкриту пляшку пива і, струшуючи її, почав
лити пиво на палаючу нафту. Полум’я згасло. Чому вогонь згас? (Пивна піна, що містить СО2,
виконала роль ковдри, не дозволивши
потрапити у відро повітрю).
2.
Яке море
не має мешканців. Чому воно носить таку назву. (Мертве море. У 1 літрі води розчинено 250г солей Натрію і Калію. У
такому соляному розчині життя неможливе).
3.
Історик античного світу Геродот писав, що в У столітті до нового
літочислення перський цар Кір у походах користувався водою, яка зберігалася у
«священних» посудинах. Під час походів
воїни Олександра Македонського страждали шлунковими захворюваннями
частіше, ніж військові начальники. У
чому причина? (Воїни пили воду з
олов’яних келихів, а начальники – зі срібних. Розчин срібла – ефективний засіб
знезараження. Консервування води).
Підводяться
підсумки. Залишилося два учасники.
П’ятий
конкурс «Дуель»
У фінальній грі беруть участь двоє
гравців. Учитель читає запитання, той із гравців, який першим підняв
руку, відповідає. Якщо відповідь неправильна, то відповідає
інший гравець. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
1.
В атмосфері Землі його масова частка становить 21%. (Кисень)
2.
Ці речовини називаються хімічними
хамелеонами. (Індикатори)
3.
Рідкий метал навіть на морозі. (Ртуть)
4.
Ця кислота міститься в кефірі. (Молочна)
5.
Завдяки солям цієї кислоти рослини
синтезують білок. (Нітрати)
6.
Цього металу багато міститься в
абрикосах, персиках та цвітній капусті. (Магній)
7.
Ці елементи – метали мають назви частин
світу (Європій, Америцій)
8.
Ця речовина в далекий геологічний час,
коли на планеті Земля температура була вища за 100 градусів, перебувала у стані
пари. (Вода)
9.
Завдяки цьому металу острів Кіпр отримав
свою назву. (Мідь)
10.
Відкрив закон збереження речовини. (Ломоносов, Лавуазьє)
11.
Знаходиться в центрі атома. (Ядро)
12.
Наука, що вивчає речовини та їх
перетворення. (Хімія)
13.
Винахідник противогазу. (Зелінський)
14.
Хто не плаче, а сльози течуть. (Дощ)
15.
Лакмус у кислому середовищі. (Червоний)
16.
З допомогою якої речовини можемо чистити
яйця, не розбиваючи шкаралупи. (Кислота)
17.
Яку речовину використовують у разі
отруєння зіпсованою їжею для промивання шлунку (Марганцівка)
18.
Негативно заряджені іони. (Аніони)
19.
Якісна реакція на крохмаль. (Іод)
20.
Ця вода стає каламутною від дихання. (Вапняна вода).
ІІІ. Підбиття підсумків та вручення
призів.

Тема: Обчислення відносної молекулярної маси. Масова частка елемента у складі речовини.
Мета уроку: формувати вміння і навички в обчисленнях за хімічними формулами.
Обладнання: таблиця відносних атомних мас, періодична система хімічних елементів.
Тип уроку: формування практичних
вмінь і навичок.
Форми роботи: фронтальне опитування, турнір, самостійна, робота в парах.
Хід уроку:
1. Організація класу до
уроку.
2. Фронтальне
опитування.
—Що є предметом вивчення
хімії?
—Дайте визначення
речовини.
—Як класифікують речовини:
а) за будовою; б) за складом?
—Дайте визначення: а)
простої; б) складної речовини.
—Що виражає хімічна
формула?
—Що таке хімічна формула?
—Як, маючи формулу,
обчислити відносну молекулярну масу?
3. Хімічний турнір.
Клас поділяємо на три групи по 8-10 учнів. На трьох
плакатах виписані завдання і розміщені так, щоб учні не
створювали натовпу. Для економії часу, учні можуть користуватися калькуляторами. За
сигналом вчителя, кожний з них обчислює відносні молекулярні маси двох речовин.
Перемагає та група, що швидше закінчила завдання. Вчитель стежить за роботою, оцінює кожного учасника турніру,
вітає команду-переможця.
Зразок завдань
4. Актуалізація
опорних знань.
За
хімічною формулою можна знаходити масову частку кожного елемента у складі
речовини.
Наприклад: Мг(СаSi03)
= 40 + 28 +16-3 = 116. Звідси видно, що Кальцій має
масу 40, Силіцій — 28, Оксиген — 48. Якщо знайти відношення маси будь-якого
елемента до відносної молекулярної маси, то отримане число виражатиме
масову частку елемента W у
складі речовини.
Наприклад, обчислимо масову частку
Кальцію в кальцій силікаті.
40
W(Са)
= --- * 100%
= 34,5%
116
5. Засвоєння знань.
Обчислити самостійно масові частки Силіцію та
Оксигену в кальцій силікаті. (Учні обчислюють, перевіряємо
відповіді: Sі — 24,1%;0
— 41,4%).
6. Формування вмінь
в обчисленнях відносної молекулярної
маси та масових часток елементів.
маси та масових часток елементів.
Самостійна робота в зошиті.
Пропонуємо починати з простішого (І рівня) й переходити до складніших (ІІ-ІІІ
рівнів).
Учні перевіряють один одного. Якщо є помилки, даємо додаткове завдання.
7. Узагальнення вивченого матеріалу.
Пропонуємо це зробити учням, акцентуючи увагу на основних питаннях уроку.
Домашнє завдання.







Немає коментарів:
Дописати коментар